[ Добавить материал ]

3-сынып. «Дүкенде» М. Гумеров. Әдебиеттік оқу
19.10.2017, 09:41
Сыныбы 3 «г» Күні Пәні: Әдебиеттік оқу  
Сабақтың тақырыбы «Дүкенде» М. Гумеров
Мақсаты Оқушылардың бұрынғы алған білімдерін пайдалана отырып, шығарма мазмұнымен таныстыру.
Әңгіме мазмұны арқылы оқушыларды әдептілікке, сыпайылыққа тәрбиелеу.
Шығарманың негізгі идеясын ашып, күнделікті өмірмен байланыстыру.
 
Күтілетін нәтижелер
  • бұрынғы алған білімдерін еске түсіру
  • әдептілік, ізгілік қасиеттерге мысал келтіреді
  • күнделікті өмірмен байланыстырады
  • қоршаған ортада, мемлекеттік тұтыну орындарында өзін мәдениетті түрде көрсете біледі.
  •  
Сабақтың түрі Аралас сабақ
Тапсырмалар өзіндік, деңгейлік тапсырмалар
Керекті жабдықтар Б. И. Иманбекович «Әдебиеттік оқу» оқулығы, интертақта, ашықхат, түрлі – түсті қағаздар, суреттер
Сабақтың барысы  
Сабақ кезеңі Мұғалімнің әрекеті Оқушы әрекеті
Кіріспе
 
Психологиялық дайындық


- Балалар, бір сәт көңілмізді сергітіп алайық. Ол үшін сендер отырған орындарыңының арқасынан сіздерге арналған ашықхат бар, соны ашып қарайық.



Топқа бөліну.
Енді сол суреттер бойынща топтасайық.
 
Оқушылар психологиялық түрде сабаққа дайындалып көңілдері көтеріледі.

 ..Егер қарбыз суреті болса, онда қабағымызды түйіп, ренішті қалып танытамыз.
...Егер құлпынай суреті болса онда даусымызды көтере күлеміз
... Егер шие болса, осы шиелер сияқты басымызды түйістіреміз бір-бірімізбен қол алыса амандасамыз.
Тұсаукесер
 
  • «Ал, кәне,, ойлан» ойыны.

- Сендерге берген ашықхаттан қандай суреттер алдыңдар?
Оларды жалпы не деп атауға болады?

                 Тағамдар
           
 
     
 
 

Қаттты      сұйық     сусымалы

Нан          шай             құмшекер
Банан      шырын        күріш
Алма       сүт               тұз
«Көрнекілік немесе тірек сөз»
- Балалар мына суреттер нені білдіреді?
- Олардаы қайда қолданамыз? Не үшін?
- Балалар қалай ойлайсыңдар ,
бүгінгі сабақ не туралы болмақ?

 

«Қарбыздар»
«Құлпынай»
«Шиелер»
( Бағалау парағы үлестіреді)
  • құлпынай, шие, қарбыз.

Оқушылар өз білгендерін ортаға салады.
Білгендерін айтады.

Тағам түрлерін анықтайды. Бұрынғы білімді еске түсіреді.


-Таразылар. Олардың пайдалану әрекеттерін айтып өтеді.
Негізгі бөлім
 
Топтастыру.
       
   
 



                       Дүкендер
 
       
   
 
 

-Бүгінгі сабақ тақырыбы «Дүкенде» деп аталады. М.Гумерлвтың шығармасы болады.. Сендерге  алдын – ала тапсырма берілген болатын М.Гумеров туралы мәлімет жинау. Сол мәліметтеріңді қазір пайдаланасыңдар.

Шығармашылық жұмыс
«Қарбыздар» - М. Гумеров тупалы мына кесте бойынша бізге мағлұмат бересіңдер.
«Құлпынай» - Оқулықтағы мәтінді оқып, өзге топтарға түсіндіресіңдер.
«Шиелер» - Осыған ұқсас әрекеттерді өз өмірімізден қарастырайық.


Деңгейлік тапсырмалар
А деңгей:
  Дос жылатып айтады,
  Дұшпан күлдіріп айтады.
-Осы мәтелдің мағынасын ашыңдар.
В деңгей:
  Мәтін мазмұнына сай жоспар құр. Әңгіме тақырыбын басқаша қалай атауға болады?
С деңгей:
«Сен үшін ұялдым.» атты эссе жазыңдар.

 
 Оқушылар өздері білетін дүкендерді атап өтеді. Жазады.








  






Оқушылар хронологиялық кете құрады. 


Мәтінді қайта – қайта оқу арқылы   інемесе көрініс арқылы түсіндіреді.

«Сатушы» мен «Тұтынушы» іс - әрекетін көрсетеді. Талдайды.


Амина, Арна, Әнел, Алтынбек орындайды.



Дариға, Шынар, Диас орындайды.


Еренбақ, Айсана, Асылжан, Жанерке, Сания орындайды.
Қорытынды
 
«Ыстық орындық»
1.Өткен сабақтағы ертегінің аты.
2.Басты кейіпкер кім?
3.Ол не істеді?
4.Оның баласы кім?
5.Баласы не айтты?
6.Ол неліктен құмыраны сындырды?

Бағалау.
Бағалаудың қаншалықты шынайы болатынын қадағалау.

Үйге тапсырма
1. Мәтінді түсіне оқып, сұрақтарға жауап береміз.
2. «Тілалғыш» және «Тілазар» айырмашылығын табу.
3.Қ.Баянбай туралы мәлімет жинау, танысу.
Сабақты Ә.Дүйсенбаевтың «Не деу керек?»
Сұрақтарға жауап береді.








Бағалау критноийлеріне сай топ басшысы топ мүшелерін бағалайды.
Категория: Бастауыш сыныптар | Bekamaster Bekamaster
74Просмотров: 74 | Загрузок: 0 | <Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0

Добавить комментарий


Наверх