[ Добавить материал ]

8-сынып. Абай Құнанбайұлы. Қазақ әдебиеті
20.10.2016, 12:51
Пән: қазақ әдебиеті,
 8 «Г» сынып
Күні  
Сабақтың тақырыбы Абай Құнанбайұлы
Мақсаты
 
 Ұлы ақын Абай Құнанбайұлының өмірі мен шығармашылық жолы туралы білімдерін кеңейтіп, орыстың ұлы ақынымен салыстыра оқып үйрену.
Күтілетін нәтижелер
 
А) Ақынның өмірі және шығармашылық жолымен танысады.
В) Ақын туралы білімдерін кеңейтеді.
С) Қазақтың ұлы ақыны мен орыстың ұлы ақынын салыстырады.
Керекті жабдықтар Оқулық, жұмыс дәптері, флипчарт, маркерлер,АКТ
Сабақ барысы:
Сабақ кезеңдері Мұғалім әрекеті  Оқушы әрекеті
Кіріспе


 
1.Амандасу, түгелдеу.
 Тренинг «Тілектер»





2.«Қыз Жібек» жыры мен Әл-Фарабиге байланысты сұрақтар қойып, топқа бөлу.
1.Отырарда дүниеге келген ғалым?
2.Аристотельден кейінгі екінші ұстаз?
3. «Қашықтасың туған жер» өлеңінің авторы?
4.Ғылымның бірнеше саласын меңгерген ғалым?
1.С.Қожықовтың фильмі?
2.1508 жылы жазылған жыр?
3. «Еуразия халықтарының эпостары» топтамасына енген жыр?
4.Төлеген мен Бекежан ғашық болған қыз?
5. . . ақтығы, Наурыздың ақша қарындай.
Ақ бетінің қызылы-
Ақ тауықтың қанындай. Кімнің портреті?

3.Үй жұмысын «Ыстық орындық» әдісі арқылы тексеру.
 
Оқу құралдарын алып сабаққа әзірленеді. Оқушылар кезекпен кезек бір-біріне тілек айтады.
М: 1оқ. денсаулық десе, 2 оқ. Денсаулық, бақыт,3-денсаулық,
бақыт,махаббат т.б.

Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы топқа бөлінеді.

















1 оқушы Әл-Фарабиді зерттеуші ғалым ретінде ыстық орындыққа отырады. Қалған оқушылар оған сұрақтар қояды. Келесі 2-топтан да бір оқушы шығып, ыстық орындыққа отырады.
Тұсаукесер



 
Сұр бұлт, түсі суық, қаптайды аспан,                                
Күз болып, дымқыл тұман жерді басқан.
Білмеймін, тойғаны ма, тоңғаны ма?
Жылқы ойнап, бие қашқан, тай жарысқан.
Бұл өлеңде қай жыл мезгілі суреттелген?
Бұл өлеңнің авторы кім?
Олай болса, бүгінгі сабақ кім туралы болмақ?
Абайды біз 5 сыныптан бері оқып келеміз. Қазір топпен Абай туралы не білетіндеріңізді БББ кестесінің білемін бөлігіне жазыңыз.
 Мұғалімнің сұрақтарына жауап береді.







Оқушылар топпен БББ  кестесінің білемін бөлігін толтырады. 2 топ та жазғандарын оқиды. Қолпаштайды.
Негізгі бөлім



 
Топтық жұмыс.
«Қар үйіндісі» әдісі арқылы тақырыпты екіге бөліп оқу. Топта талқылап, келесі топқа түсіндіру.

Сергіту сәті.
Дәптермен жұмыс.
Мәтін бойынша жалқы есімдер беріледі, ненің атауы екенін жазу керек.
Жалқы есімдер Ол кім? Бұл не?
Ескітам   медресе

Жұптық жұмыс .
Сандар сөйлейді. Сәйкестендіру.
1845ж                       поэма
10 жас                      қайтыс болды
19 жас                      қара сөз
13 жас                     «Ахмет-Риза» медресесі
1886,89,1895ж       «Абай жолы» романы
1904ж                  дүниеге келеді
1886ж                  «Әліф-би» өлеңі
1918ж                     билікке араласады
3                           өз атынан  шығарады
45                         көп жазған кездері
4 том                   қарасөздері жарық көреді
23 маусым
Оқушылар алдымен жеке оқиды. Одан соң топта талқылайды. Бір оқушы тұрып, келесі топқа түсіндіреді.
Бағдаршам арқылы бағалайды.








 
Қортынды



 
Венн диаграммасы. Абай мен Пушкинді салыстыру.
 
 



БББ кестесінің 2,3-ші бөлігін толтыру. Яғни, білдім және білгім келеді бөліктерін толтыру.
Абай мен Пушкинді салыстырады.



Не білгендерін, тағы не білгісі келетіндіктерін толтырады.
 
Үйге тапсырма Абайдың кез келген әнін жаттау. Оқушылар күнделіктеріне үй тапсырмасын жазады.

 
Бағалау Топтық бағалау.
Кері байланыс.
Топ басшысы топ мүшелерін бағалайды. Кері байланыс парағын толтырады.
Категория: Қазақ әдебиеті | Bekamaster Bekamaster
78Просмотров: 78 | Загрузок: 1 | <Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0

Добавить комментарий


Наверх