[ Добавить материал ]

9-сынып. Қазіргі Қазақстанның экономикалық әлеуеті
19.10.2016, 03:22
Апта Күні: 19.09.2014 География
Сабақтың тақырыбы: Қазіргі Қазақстанның экономикалық әлеуеті
Мақсаты: Табиғат жағдайы мен табиғат ресурстарының шаруашылықтағы рөлі мен олардың құрамы туралы үйрету
Күтілетін нәтиже: А) Қазақстан экономикасының негізгі салалары туралы біледі;
В) еліміздің өндірістік әлеуетінің артықшылықтары мен қиындықтарын  анықтай алады;
С) ауылшаруашылығын дамыту тұрғысында еліміздің табиғат жағдайына баға беріп, тұжырым жасайды
Керекті жабдықтар: Оқулық: «Мектеп», 2014ж, атлас, стикер,
Сабақ барысы:
Сабақ кезеңдері Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті Мұғалімнің формативті бағалауды қолдануы жөнінже түсіндірме
Кіріспе
 
Оқушылармен амандасады, сыныпты түгендейді. Оқушылар көңіл­күйлерімен танысады.
Сыныпты «Минерал», «Жер», «Су», «Тірі ағза»  атаулары арқылы топтастыру.
Жаңа сабақтың тақырыбын анықтау үшін оқушыларға кесте таратып, сол кесте арқылы өткен сабақты  еске түсіреді.
Оқушылар амандасып, кезекші сынып туралы мәлімет береді, көңіл ­ күйлерін білдіреді
Оқушылар карточкалардағы сөздер арқылы топтасады. Топ басшысын сайлап алады.
Берілген кесте арқылы өткен сыныптағы сарқылатын, сарқылмайтын минералдарды топтастырады. Жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды.







Жауап берген оқушыны мадақтап, ынталандырамын
Тұсаукесер Жаңа сабақты меңгерту үшін топтарға тақырыпшаларды бөліп беремін.
І.  «Минерал»  тобына: «Өндірістік әлеует», «Минералды ресурстар»  тақырыпшасы;
ІІ. «Жер» тобына: «Ресурстық әлеует», «Жер ресурстары» тақырыпшасы;
ІІІ. «Су» тобына: «Табиғат жағдайы», «Су ресурстары» тақырыпшасы;
ІҮ. «Тірі ағзалар» тобына: «Биологиялық ресурстар» тақырыпшасы
Оқушылар берілген тақырыпшалармен оқып­танысады. Топ ішінде «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы тақырыпты талдайды.





Жәрмеңке әдісі арқылы әр топқа барып ой бөліседі.  
Оқушылар тақырыпшаны оқып отырып, өздерін «Бағдаршам» арқылы бағалап отырады.
Жасыл түс ­ түсінікті;
Сары ­ кейбір нәрсе түсініксіз;
Қызыл ­ мүлдем түсінбеді;
Негізгі бөлім Мәтінмен танысып, әр топта талқылап болған соң оқушыларға тапсырмалар топтамасын береді.







 
А) Мәтінмен танысып болған соң ІҮ топқа тапсырма беріледі.
І топ ­ Еліміздің өндірістік әлеуетінің артықшылықтарына сипаттама бер.
ІІ топ ­ Еліміздің өндірістік әлеуетінің қиыншылықтарын анықта;
ІІІ топ ­ Өндірістік факторларға сипаттама береді;
ІҮ топ ­ табиғат ресурстарын пайдалану мәселесін талқылайды.
Б) кескін картаға елімізде кездесетін негізгі табиғат ресурстарын түсіреді;
 
 


Оқушылар бір­бірін «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бағалайды.
Қорытынды Сабақты «Лездеме» арқылы қорытындылайды.



Кері байланыс алады.



Үйге тапсырма: §6. Қазіргі Қазақстанның экономикалық әлеуеті
Оқушылар сабақты қорытындылау үшін конвертте жасырылған сөзді оқушыларға түсіндіреді, қалған оқушылар жаңа сабаққа қатысты сол сөзді табады.
Оқушылар кері байланысты «Post­it» әдісі арқылы анықтайды.
  • Не оңай болды?
  • Не қиын болды?
  • Білгім  келеді...
Оқушылар жауап берген оқушыларды «Басбармақ» арқылы бағалайды.


Оқушылардың оқу үрдісінің барлық аспектілерінде белсенділігін арттыруға жағдай жасаймын. 
           

 
Категория: География | Bekamaster Bekamaster
84Просмотров: 84 | Загрузок: 0 | <Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0

Добавить комментарий


Наверх